Fala uderzeniowa - nowoczesna metoda leczenia


Fizykoterapia nie przyniosła rezultatu? Nadal odczuwasz ból? Spróbuj zabiegu falą uderzeniową i wygraj z bólem. Metoda ta jest stosowana przy wielu jednostkach chorobowych, w których wyczerpały się klasyczne metody leczenia fizykoterapeutycznego.

Zalety:


Terapia falą uderzeniową stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny: chirurgii, ortopedii, medycynie sportowej, reumatologii, dermatologii czy medycynie estetycznej.

Oddziaływanie biologiczne fali uderzeniowej

Terapia falą uderzeniową wykazuje działanie przeciwbólowe, ma wpływ na metabolizm komórkowy, poprawia przepływ krwi w miejscu objętym leczeniem oraz stymuluje regenerację tkanek miękkich. Efekt przeciwbólowy uzyskuje się poprzez zwiększenie przepływu krwi, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia odczynu zapalnego.
Terapia jest wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się złamań i stawów rzekomych. Falę stosuje się także u pacjentów z entezopatiami (np.: ostroga piętowa), służy również do kruszenia zwapnień w tkankach miękkich. Natomiast najnowsze wykorzystanie terapii uderzeniowej to walka z miejscową otyłością i cellulitem.

Na czym polega zabieg falą uderzeniową?

Aplikacja fali uderzeniowej przebiega w podobny sposób do zabiegu przy pomocy ultradźwięków. Na okolicę zabiegową nakładany jest żel, następnie okrężnymi ruchami przemieszcza się aplikatur po powierzchni skóry. Następnym etapem jest dokładne określenie miejsca podjętego zabiegowi. Określa się go najczęściej przy pomocy diagnostyki obrazowej (RTG, TK, MRI, USG), która pozwala na precyzyjne skierowanie fali uderzeniowej na obszar objęty procesem patologicznym. Innym sposobem jest diagnostyka palpacyjna, choć należy pamiętać, że nie zawsze miejsce bolesne jest odzwierciedleniem źródła bólu. Aparatem można działać na dużych powierzeniach lub na punkty bolesne. Dokładna dawka i czas zabiegu dobierany jest indywidualnie do schorzenia pacjenta.

Wskazania do zabiegu falą uderzeniową:


Przeciwwskazania do stosowania fali uderzeniowej:


Źródło: Astar

Terapia falą uderzeniową jest dla większości pacjentów bezbolesna i nie wymaga znieczulenia oraz stosowania środków farmakologicznych. Często jednak przed zabiegiem wykonywane jest schładzanie parami ciekłego azotu – krioterapia.

Punkty spustowe
Za mięśniowo-powięziowe punkty spustowe bólu przyjmuje się nadpobudliwe ogniska w mięśniach i powięzi związane z napiętymi pęczkami mięśniowymi. Punkty spustowe wykrywa się palpacyjnie, a ich uciśnięcie powoduje miejscowy skurcz i ból rzutowany dystalnie względem miejsca uciśnięcia. Działanie przeciwbólowe na punkty spustowe jest niezwykle ważnie ze względu na to, że bolesne punkty upośledzają prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Dzięki szybkiej i skutecznej terapii, można uniknąć ograniczeń w elastyczności tkanek i przeciążeń mechanicznych.

Entezopatie
Przyczyną bólu przy entezopatii są zbyt naprężone mięśnie w miejscu ich przyczepu do kości. Pojedyncze włókna ścięgna odrywają się od objętego procesem patologicznym miejsca (np. pozbawionej okostnej kości). Taka sytuacja kliniczna prowadzi do wytworzenia wyrośli kostnych tzw. entezofitów, które osłabiają układ kostno-mięśniowy i może być przyczyną patologicznych zerwań połączenia ścięgnisto-kostnego. Do tego rodzaju schorzeń zaliczamy: tzw. kolano skoczka, zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostrogi piętowe.

Bóle okolicy stawów
Najczęstszą przyczyną bólu w stawie jest stan zapalny któregoś z elementów stawu lub samo zwyrodnienie stawu. Czasem dyskomfort może pojawiać się tylko przy niektórych ruchach, a pierwsze objawy często są niezauważane w porę przez co przybierają na sile i przechodzą w stan przewlekły (np.: zapalenie kaletki krętarzowej). Jedną z najczęściej występujących przypadłości w kończynie górnej jest zespół bolesnego barku. Ze względu na sposób powstawania wyróżnia się następujące jego postacie przerwanie pierścienia mięśni rotatorów.


Medycyna sportowa
Uprawianie sportu wiąże się często z ryzykiem urazów, przeciążeń, mikrouszkodzeń, które często prowadzą do powstania rozległego procesu patologicznego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przed i właściwa rehabilitacja gdy już dojdzie do urazu. Do częstych dolegliwości należą zespoły bólowe takie jak „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty”, „kolano skoczka”, jak i bóle w okolicy ścięgna Achillesa. I tu fala uderzeniowa jest najlepszą metodą leczenia.

Leczenie złamań
Kolejną zaletą fali uderzeniowej jest jej wpływ na przyspieszenie zrostu kostnego. Powoduje również szybszy remodeling kości. Dla uzyskania efektów wystarczy już jedna sesja terapeutyczna.

Zabiegi upiększające
Zabieg fali uderzeniowej stosowany jest również w kosmetologii i medycynie estetycznej do walki z cellulitem i otyłością. Fala mechaniczna podobnie jak intensywny masaż znacznie poprawia mikrokrążenie i drenaż żylno-limfatyczny w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Powoduje zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej adipocytów, ułatwiając uwalnianie zawartych w nich substancji. Podstawową zasadą stosowania zabiegów fizykalnych w terapii cellulitu jest systematyczność w ich przeprowadzaniu. Optymalne efekty osiąga się stosując kompleksową fizykoterapię (falę uderzeniową dobrze łączyć ze stymulacją mięśniową tzw. lipolizą, ultradźwiękami, masażem modelującym lub bańką chińską). Widoczne efekty terapii można obserwować po wykonaniu 10-15 zabiegów (zależnie od stopnia zaawansowania cellulitu).

Zapraszamy     Zapraszamy