Szkoła rodzenia Pępek Świata

Szkoła rodzenia Pępek Świata oparta jest na idei porodu aktywnego. Program realizowany jest przez zgrany, profesjonalny zespół, w którego skład wchodzą: mgr fizjoterapii, położna, dietetyk i instruktorka jogi.

W naszej szkole rodzenia chcemy z Wami rozmawiać i dzielić się wszystkim, co wiemy na temat ciąży, porodu, połogu i pierwszych tygodni życia z dzieckiem. Chcemy dostarczyć Wam istotnych informacji, dzięki którym będziecie mogli dokonać ważnych wyborów zgodnych z Waszymi oczekiwaniami. Chcemy Was wspierać, bo wiemy, jak bardzo jest to potrzebne.

Praca odbywa się w kameralnych grupach, gdzie uczestnicy nie czują się anonimowi, mogą swobodnie rozmawiać, dyskutować, pytać, co stwarza miłą, intymną atmosferę.

Oprócz dyskusji i wykładów stałym elementem w programie szkoły są ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Dla tych uczestniczek szkoły rodzenia, które chciałyby ćwiczyć więcej oferujemy na czas szkolenia gratis dodatkowe zajęcia „joga dla mam”.

O czym mówimy:

O emocjach, bo zarówno okres oczekiwania na dziecko, poród i początki bycia rodzicem to czas w którym emocje odgrywają wielką rolę - dobrze jest je rozumieć i sobie z nimi radzić.

O tym, że poród nie jest zabiegiem medycznym (mimo, że najczęściej odbywa się w szpitalu!) ale bardzo osobistym, głębokim życiowym i rodzinnym wydarzeniem zmieniającym priorytety i wartości.

O fizjologicznym mechanizmie porodu, hormonach, które sterują jego przebiegiem tak aby był bezpieczny dla matki i dziecka.

O tym, jak ważna dla kobiety rodzącej jest obecność bliskiej osoby i co może ona zrobić, aby wspierać i przynosić ulgę rodzącej.

O sytuacjach, w których konieczne są interwencje medyczne, o ich skutkach i co zrobić aby było ich jak najmniej.

O sytuacjach, w których konieczne jest cesarskie cięcie i co robić, aby zminimalizować ryzyko zakończenia porodu w ten sposób.

O tym, czego najbardziej potrzebuje wasze dziecko gdy się urodzi i jak możecie mu to zapewnić.

Czego uczymy:

Jak rozpoznać, że to już, kiedy jechać do szpitala, jak nie "stracić głowy", gdy nadejdą pierwsze skurcze.

Jak skutecznie radzić sobie z bólem i wspierać naturalny rytm i tempo porodu poprzez masaż, relaksację i wizualizację, ruch i zmianę pozycji.

Jak ćwiczyć, aby rozumieć swoje ciało i nie utracić nad nim kontroli w czasie porodu.

Jak oddychać, aby przejść zwycięsko przez wszystkie etapy porodu.

Jak być pomocną osobą towarzyszącą, wspierać, rozumieć i skutecznie pomagać.

Jak opanować ABC bycia rodzicem i nie dać się ponieść panice pierwszych dni.

Jak poradzić sobie z "nawałem mlecznym" i skutecznie karmić piersią.

Jak opiekować się dzieckiem i jak je pielęgnować aby stanowiło to dla niego bodziec do rozwoju.

Jak zadbać o siebie i o relacje z partnerem, w czasie gdy wydaje się to całkiem niemożliwe.

Jak radzić sobie z "baby blues" i jak rozpoznać symptomy depresji poporodowej.

Zapraszamy od 26 tygodnia ciąży. Zajęcia rozpoczniemy po zebraniu grupy 5-6 par przyszłych mam/rodziców. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu po 1,5 h. Razem 9 spotkań. Ostatnie 9 spotkanie będzie zorganizowane już po narodzinach dziecka, będzie służyło do pochwalenia się pociechą, podzielenia się wrażeniami z porodu i oceną jakości nauczania w naszej szkole rodzenia.